Atman i Atende Software zawarły porozumienie dla cyberbezpieczeństwa
Atman wdraża system redGuardian – autorskie rozwiązanie do ochrony przed atakami DDoS od Atende Software
Lider polskiego rynku data center zawarł z Atende Software umowę na wdrożenie systemu redGuardian, zabezpieczającego infrastrukturę sieciową operatora przed atakami wolumetrycznymi. Wydajność rozwiązania pozwala na neutralizowanie prób ataków o wysokim natężeniu, co stanowi odpowiedź na rosnącą liczbę coraz poważniejszych incydentów przeciwko cyberbezpieczeństwu.
redGuardian to w pełni autorskie rozwiązanie, opracowane i rozwijane od wielu lat przez Atende Software. System chroni przed wszystkimi rodzajami ataków wolumetrycznych (DDoS), bazując na stale aktualizowanej liście zagrożeń (tzw. sygnatur). Jego wyróżnikiem jest zdolność odpierania ataków znacznie większych niż najczęściej dziś odnotowywane – rzędu setek milionów pakietów na sekundę na pojedynczym węźle.
Umowa między Atmanem i Atende Software została zawarta na 24 miesiące z opcją automatycznego przedłużania na kolejne okresy 15-miesięczne. Obecnie system chroni infrastrukturę serwerów dedykowanych w Centrum Danych Atman Warszawa-1, czyli wszystkich klientów dzierżawiących serwery od Atmana. Operator rozpoczyna także oferowanie takiej ochrony łącza do Internetu swoim klientom biznesowym, co oznacza, że każdy punkt styku infrastruktury sieciowej klienta Atmana z Internetem, znajdujący się w dowolnym miejscu w Polsce, może zostać objęty ochroną systemu redGuardian. Warto zaznaczyć, że koszt usługi nie jest uzależniony od wielkości ataków ani ich liczby – abonament pobierany jest za gwarantowaną przepustowość łącza dla ruchu przefiltrowanego i czas wykorzystania usługi.
– Liczba ataków blokujących serwery ogromną ilością wysyłanych zapytań będzie stale rosnąć, podobnie jak ich natężenie i zasięg zwiększany poprzez wykorzystywanie ekosystemów IoT. Tego typu atak przeprowadzony w październiku 2016 na serwery firmy Dyn sparaliżował znaczną część infrastruktury sieciowej USA i części Europy. Cyberprzestępcy będą stosowali coraz bardziej zaawansowaną metodykę ataków, a właściwa ochrona danych naszych klientów jest dla nas priorytetem. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie nowego, wydajnego rozwiązania klasy anty-DDoS. Jesteśmy przekonani, że system redGuardian spełni oczekiwania nasze i naszych klientów – wyjaśnia Sylwester Biernacki, Prezes Zarządu Atmana.
– Wdrożenie systemu w sieci Atman jest bardzo ważnym krokiem dla rozwoju produktu redGuardian. Cieszymy się, że Atman zdecydował się na rozwiązanie rozwijane w Polsce. Istotną przewagą konkurencyjną naszego produktu jest bardzo duża wydajność i skalowalność, znacznie przewyższające wolumen dotychczas obserwowanych w Polsce ataków – podkreśla Przemysław Frasunek, Dyrektor Działu Systemów Bezpieczeństwa Atende Software.
Cyberprzestępczy biznes
O tym, że popularność ataków DDoS będzie rosnąć, mogą świadczyć między innymi doniesienia o rentowności cyberprzestępczej działalności. Co prawda najmniejsze pod względem szkodliwej skuteczności ataki można zlecić na czarnym rynku już od 7 $, jednak infekcje o większym natężeniu wyceniane są już na ok. 100 $, zaś te wymierzane trudniejszym do zablokowania, zabezpieczonym serwisom, kosztują nawet 400 $ i więcej. Zdaniem ekspertów Kaspersky Lab rentowność cyberataków DDoS wykonywanych na zlecenie sięga nawet 95%.
Przykładów potwierdzających rosnącą powszechność ataków DDoS w Polsce nie brakuje – wystarczy wspomnieć o ubiegłorocznym ataku wymierzonym w krajowe instytucje finansowe, za którym stali północnokoreańscy cyberprzestępcy. Sięgając pamięcią nieco dalej, warto także przytoczyć przykład cyberataku na jednego z największych polskich dostawców usług chmury obliczeniowej, którego natężenie wynoszące 24 miliony pakietów na sekundę spowodowało przerwę w działaniu serwisów korzystających z hostingu operatora. Jak sytuacja przedstawia się w szerszej perspektywie? Zgodnie z badaniem stanu polskiego cyberbezpieczeństwa autorstwa PwC aż 96% firm zatrudniających minimum 100 osób doświadczyło w zeszłym roku co najmniej 50 prób ataków.
O Atende Software
Głównym celem działalności Atende Software jest innowacyjność. Firma została założona w 2007 roku przez zespół inżynierów i specjalizuje się w tworzeniu autorskich, nieszablonowych rozwiązań technologicznych. Firma jest wiodącym dostawcą usług klasy CDN oraz oprogramowania dla telewizji internetowych, a także partnerem technologicznym najważniejszych przedsięwzięć multimedialnych w Polsce. Z produktu redGalaxy korzystają takie podmioty, jak TVN S.A. (player.pl), czy P4 sp. z o.o. (playnow.pl). Jako pierwsza firma w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Atende Software zrealizowała wdrożenie systemu AMI (Advanced Metering Infrastructure) dla Energa-Operator S.A. – największe w Polsce wdrożenie z zakresu inteligentnej energetyki (Smart Grid). Przedmiotem działalności firmy jest także projektowanie inteligentnych urządzeń pomiarowych. Atende Software specjalizuje się ponadto w tematyce cyberbezpieczeństwa, tworząc autorskie rozwiązania z obszaru ochrony infrastruktury krytycznej i mitygowania ataków DDoS. Więcej informacji na www.atendesoftware.pl oraz www.redguardian.eu.
O Atmanie
Prowadząca działalność pod marką Atman firma ATM S.A. jest notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie liderem polskiego rynku centrów danych i ekspertem w zakresie bezpieczeństwa transmisji i przetwarzania danych. Atman świadczy usługi kolokacji i hostingu oraz usługi w chmurze we własnych centrach danych o łącznej powierzchni 13 600 mkw. Wykorzystując swoje łącza zagraniczne i sieci światłowodowe w największych miastach Polski, Atman oferuje usługi szerokopasmowe, w tym dostęp do Internetu i transmisję danych. Głównymi odbiorcami usług są operatorzy telekomunikacyjni, media tradycyjne i portale internetowe oraz firmy z sektora finansowego, handlowego i przemysłowego. Więcej informacji na atman.pl.