Atman oddaje do użytku 1440 mkw. powierzchni pod serwery
Nowo wybudowany obiekt kolokacyjny F6 znajduje się na terenie Centrum Danych Atman Warszawa‑1 przy ul. Grochowskiej – największym kampusie data center w Polsce. Powierzchnia całego budynku F6 to 3027 mkw. (brutto), a na instalację sprzętu IT przygotowano sześć komór serwerowych o powierzchni 240 mkw. – łącznie 1440 mkw.
Inwestycja Atmana, rozpoczęta na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przebiegła zgodnie z planem i została oddana w terminie, mimo utrudnień związanych z pandemią COVID‑19. Po uruchomieniu F6 powierzchnia techniczna Centrum Danych Atman Warszawa‑1 wynosi 6740 mkw. (netto), a łączna powierzchnia wszystkich ośrodków DC Atmana to obecnie ok. 10 800 mkw. (netto). Trwają już prace projektowe dot. dalszej rozbudowy kampusu przy ul. Grochowskiej o blisko 3000 mkw. powierzchni netto w budynkach F7 i F8.
Obiekt F6
Atman dysponuje łącznie zasilaniem o mocy 41,5 MW, z czego dla obiektu F6 przeznaczono 3,6 MW power IT (do zasilania urządzeń klientów). F6 jest wyposażony w system zasilana awaryjnego obejmujący UPS-y i generator N+1 na wyłączność.
Nośność stropu F6 została przewidziana do instalacji szaf serwerowych o wysokiej gęstości, a więc mieszczących większą niż zwykle liczbę urządzeń z myślą o największych i najbardziej wymagających klientach. Wymagało to również przygotowania infrastruktury na zwiększony pobór mocy i intensywniejsze wykorzystywanie klimatyzacji precyzyjnej.
F6 jest świetnie skomunikowane. Atman zapewnia redundantne łącza światłowodowe swojej sieci, jak i przyłącza zewnętrzne do innych operatorów telekomunikacyjnych, ponieważ wszystkie ośrodki DC Atmana są neutralne sieciowo. W F6 dla operatorów przygotowano dwa niezależne pomieszczenia typu MMR (meet‑me room). Ponadto w obiekcie jest możliwość zestawiania dedykowanych połączeń do regionów największych globalnych chmur (AWS, Google Cloud, Microsoft Azure).
Budynek F6 został zaprojektowany z myślą nie tylko o bezpieczeństwie i ciągłości świadczonych w nich usług, ale także o wygodzie użytkowników i sprawności procesu logistycznego. Funkcjonalna automatyczna rampa umożliwia bezkolizyjny rozładunek dwóch transportów TIR jednocześnie, w każdych warunkach atmosferycznych. Wysokość wszystkich drzwi (także windy) na całej drodze transportu sprzętu do serwerowni wynosi 280 cm, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku dostaw szaf wypełnionych urządzeniami gotowymi do instalacji. Na każdym piętrze znajdują się pomieszczenia magazynowe dla klientów, a także łączniki do sąsiedniego obiektu kolokacyjnego F5.
Zobacz F6
Customizacja i skalowalność
Atman jest w stanie zapewnić powierzchnię zgodną ze specyficznymi wymaganiami każdego dużego klienta. Dzięki swobodzie dzielenia i łączenia komór serwerowych operator może udostępnić odrębne pomieszczenie dowolnej wielkości, zaaranżowane i wyposażone według wskazań klienta, z klimatyzacją gwarantującą określone przez niego warunki środowiskowe, a nawet z dostosowanymi parametrami systemu zasilania awaryjnego. Fizyczna separacja szaf klienta od innych użytkowników komory serwerowej jest możliwa także dzięki specjalnym boksom.
Klient ma dostęp do swoich urządzeń przez całą dobę (24/7), może także korzystać ze wsparcia technicznego Atmana w postaci usług remote hands (24/7), dzięki czemu proste prace nie wymagają przyjazdu do data center. Z kolei system monitoringu centrum danych typu SCADA zapewnia bieżący podgląd i zbiorcze raporty rejestrowanych non stop parametrów środowiskowych w danej komorze serwerowej i zdarzeń takich jak np. otwarcie szafy rack.
Co istotne, w przypadku konieczności rozbudowy środowiska IT firma kolokująca swój sprzęt w centrum danych ma pewność, że nie zabraknie jej przestrzeni na kolejne szafy serwerowe. Może też łatwo i szybko powiększyć swoje zasoby IT, uzupełniając je serwerami dedykowanymi lub wirtualnymi w postaci usług chmurowych Atmana.
Bezpieczeństwo, jakość i dostępność usług
Wysoki poziom jakości usług i bezpieczeństwa informacji w Centrach Danych Atman potwierdzają certyfikaty ISO 9001 i ISO/IEC 27001. Zapewnienie wysokiej dostępności usług data center wymaga cyklicznych prac utrzymaniowych, w tym przeglądów systemów, a także regularnej analizy i usprawniania procesów i procedur. Warszawskie Centra Danych Atman jako jedyne obiekty DC w Europie działają w zgodzie z normą Data Centre Operations Standard – w 2019 r. uzyskały certyfikację EPI-DCOS na poziomie 4. Obszary poddane audytowi to: Facilities Management, Data Center Operations, Monitoring / Reporting / Control, Service Level Management.
Ze współpracy z lokalnymi centrami danych korzystają nie tylko klienci biznesowi, ale także dostawcy treści, usług hostingowych lub chmurowych, mimo że niektórzy z nich dysponują własnymi centrami danych. Ich celem jest zwiększanie liczby lokalizacji i świadczenie usług bliżej użytkowników. Decyzja o utworzeniu nowego ośrodka w renomowanym komercyjnym centrum danych wynika z rachunku ekonomicznego. Kolokacja serwerów zamiast budowy własnego obiektu znacznie obniża koszty inwestycji w nową lokalizację i przyspiesza rozpoczęcie świadczenia w niej usług. Z warszawskiej infrastruktury DC Atmana korzystają w ten sposób m.in. dhosting.pl, nazwa.pl, Aruba Cloud i Acronis.