Biuletyn telekomunikacyjny, czerwiec 2024
Wydarzenia sportowe w Internecie
Spodziewany wzrost ruchu open peeringowego
Wielkie wydarzenia sportowe cieszą się dużą oglądalnością także w Internecie. W ich trakcie zwykle obserwujemy wyraźne wzrosty ruchu w Thinx IX, ponieważ stacje telewizyjne i platformy streamingowe z prawami do transmisji w Polsce są jego uczestnikami i udostępniają treści w open peeringu.
Co nas czeka w najbliższym czasie (lub już trwa):
- Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 (połowa czerwca – połowa lipca) – wyłączność TVP (info)
- Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu (koniec lipca – połowa sierpnia) – MAX i TVP (info)
- Piłkarska Ekstraklasa (koniec lipca – maj 2025) – wyłączność Canal+ (info)
- Piłkarska Liga Mistrzów (połowa września – maj 2025) – po wielu latach w Polsacie prawa przechodzą na wyłączność Canal+ (info)
Warto więc zamówić port w Thinx IX (lub rozważyć jego poszerzenie).
Przypominamy, że usługę można odebrać w 11 miastach w Polsce:
MAX w Polsce
Treści nowej platformy dostępne w Thinx IX
MAX – nowa platforma streamingowa, która 11 czerwca zastąpiła w Polsce HBO Max – należy do Warner Bros. Discovery w Polsce. Oprócz HBO emituje komplet kanałów TVN, Eurosport, Cartoon Network i oczywiście kanały Discovery i Warner Bros. (i in.). W najbliższym czasie MAX pokaże igrzyska olimpijskie w Paryżu – wszystkie dyscypliny i konkurencje.
Wśród treści na żądanie (VoD) oferowanych na platformie MAX znajduje się między innymi cała wideoteka TVN z takimi hitami, jak najnowsze sezony seriali „Szadź” i „Skazana”. Tylko w MAX można obejrzeć bijący rekordy popularności serial „Ród smoka” (HBO).
W kwestii dystrybucji contentu w sieci MAX bazuje na pośredniku, którym jest Akamai Technologies (ASN 20940) – uczestnik Thinx IX, więc treści nowej platformy są dostępne w naszym open peeringu.
Rośnie bezpieczeństwo światowego Internetu
Zaawansowana weryfikacja prefiksów
Jak donosi National Institute of Standards and Technology (NIST), działająca od ponad 120 lat agencja rządowa USA, infrastruktura internetowa stopniowo staje się coraz bezpieczniejsza.
NIST odnotował swego rodzaju „kamień milowy”: od kiedy prowadzone są walidacje i obserwacje procesu podpisywania własnych prefiksów IPv4, po raz pierwszy liczba tych pozytywnie zwalidowanych przekroczyła 50% (dane pochodzą z serwisu NIST RPKI Monitor). Chodzi tu o mechanizmy Resource Public Key Infrastructure (RPKI) – zaawansowanej weryfikacji zaakceptowanych prefiksów, zabezpieczającej przez ich hijackingiem i przekierowaniem ruchu w kierunku rozgłoszenia z nielegalnego ISP.
Dbanie o „higienę” peeringu z pewnością wyjdzie całej społeczności internetowej na dobre, dlatego zachęcamy do uruchamiania powyższych mechanizmów dla własnych zakresów adresacyjnych. Zalecamy korzystanie w tym celu z darmowych narzędzi, np. rpki-client.