Chmura coraz bardziej potrzebna również w Polsce
W perspektywie najbliższych lat cloud computing stanie się powszechnym narzędziem dla biznesu
Biorąc pod uwagę braki kadrowe, rosnące koszty pracy i skalę cyberzagrożeń, próba zagwarantowania własnymi siłami bezpieczeństwa danych i ciągłego dostępu do nich staje się obecnie dość karkołomnym zadaniem. Wraz z pojawieniem się nowych wymagań dotyczących administrowania wrażliwymi informacjami wzrasta zapotrzebowanie na narzędzia umożliwiające dynamiczne, efektywne i bezpieczne zarządzanie dużym wolumenem danych. Elastyczne platformy chmurowe z pewnością ułatwiają to zadanie.
W 2017 r. potencjał chmur obliczeniowych w Polsce doceniły przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, bo ponad 37 proc. z nich. W tej grupie nadal trzon stanowią inwestycje w chmury publiczne. Według danych IDC w 2017 r. rynek ten w Polsce mógł przekroczyć wartość 200 mln dolarów. W całej Europie Środkowo-Wschodniej do 2020 r. wydatki na chmurę publiczną mają natomiast wzrosnąć do 876 mln dolarów.
Branże o wysokich wymaganiach w obszarze bezpieczeństwa, takie jak bankowa, ubezpieczeniowa, medyczna czy sektor publiczny, dużo częściej wybierają jednak chmurę prywatną lub hybrydową. Choć chmura prywatna jest droższa niż publiczna, daje jej użytkownikowi większą kontrolę nad przechowywanymi i przetwarzanymi danymi. Jest to szczególnie ważne w kontekście zmian prawnych i nowych regulacji, takich jak RODO.
Przedsiębiorcy powoli, lecz systematycznie przekonują się do rozwiązań cloudowych. Nadal odczuwalna na rynku jest pewna doza niepewności, ale przed chmurą nie ma ucieczki we współczesnym biznesie. Wygoda w zarządzaniu infrastrukturą przy możliwości optymalizacji kosztów powodują, że chmura coraz częściej staje się naturalnym wyborem nie tylko dla najlepiej wyedukowanych technologicznie branż, takich jak fin-tech, e-commerce czy większość start-upów. Poza tym generalnie większość firm odczuwa rosnącą presję, aby coraz szybciej testować i wdrażać nowe rozwiązania i projekty IT, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i stabilności działania. Chmura wydaje się być idealnym środowiskiem do sprostania tego typu wymaganiom.
Z kolei unijna dyrektywa o usługach płatniczych (PSD2) spowoduje, że w najbliższych latach na chmurę znacznie bardziej otworzy się sektor bankowy. Dlaczego? Eksperci przewidują, że w wyniku implementacji PSD2 branża finansowa stanie przed koniecznością przechowywania, analizowania i wykorzystywania ogromnych zasobów danych. Ruch w sieci może być na tyle wzmożony i często na tyle nieprzewidywalny, że systemy bankowe mogą nie nadążać z obróbką danych. W tej nowej rzeczywistości banki będą zmuszone postawić na rozwiązania outsourcingowe, z których kluczowy może okazać się cloud computing.
Patrząc na to, co dzieje się dzisiaj w Europie, możemy być pewni, że w perspektywie najbliższych lat cloud stanie się powszechnym narzędziem dla biznesu także w Polsce. Rozwiązania chmurowe cały czas dojrzewają, z roku na rok stają się lepsze pod względem funkcjonalnym, technicznym, bezpieczeństwa, łatwości obsługi etc. Dzięki temu firmy, które obecnie decydują się na chmurę, mogą korzystać z usług stabilnych, przetestowanych pod różnym kątem i przyjaznych dla użytkownika. Warto zauważyć jednocześnie, że decyzja o korzystaniu z chmury nie musi oznaczać rewolucji. Współczesne technologie umożliwiają swobodne łączenie wirtualnych zasobów chmurowych z tradycyjną infrastrukturą IT w formie własnych serwerów w kolokacji lub wynajmowanych serwerów dedykowanych.