Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w serwerowni?
Rosnące ceny energii elektrycznej mogą stanowić istotną część bilansu kosztowego działów IT. Coraz nowsze rozwiązania energooszczędne pozwalają radykalnie zmniejszyć ilość energii elektrycznej wykorzystywanej przez serwery, ale nadal pozostaje kwestia systemów już pracujących. Poniżej przedstawiamy garść porad, które mają na celu pomóc zredukować zużycie energii przez infrastrukturę IT. Jest to istotne szczególnie wobec rosnących cen energii elektrycznej i tego, że serwery najczęściej pracują w trybie 24/7, co proporcjonalnie przekłada się na skalę konsumowanej przez nie energii.
1. Wyłącz nieużywane serwery
Wyłączenie części serwerów to najprostszy sposób oszczędzania energii. Wymaga on jednak solidnej inwentaryzacji uruchomionych usług i systemów transakcyjnych na poszczególnych maszynach. Punktem wyjścia dla tego podejścia jest fakt, że urządzenia niskoobciążone lub rzadko wykorzystywane pracując w trybie jałowym, stale zużywają energię elektryczną. I nie jest to mała ilość energii. Różne szacunki wskazują na poziom od 30 do 40% zużycia energii elektrycznej w trybie
IDLE przez systemy oparte na procesorach x86. Przeniesienie rzadko wykorzystywanych usług na inne maszyny i wyłączenie maszyn nieużywanych pomaga więc zmniejszyć poziom wydatków na energię elektryczną.
Pośrednim rozwiązaniem, które jednak nie zawsze można zastosować, jest włączanie fizyczne serwerów tylko w wypadku konieczności przeprowadzenia na nich prac. Może mieć to zastosowanie szczególnie dla backupu lub systemów billingowych, które w ciągu miesiąca mogą być potrzebne tylko na parę godzin, a przez pozostałą część czasu mogą być wyłączone.
2. Zwirtualizuj środowisko przetwarzania i przechowywania danych
Technologie wirtualizacji pozwoliły oderwać systemy od określonej fizycznej maszyny. Dzięki nim stosunkowo łatwo jest konsolidować środowiska IT, a mądrze planując obciążenie, jesteśmy w stanie uzyskać więcej z tej samej dostępnej mocy obliczeniowej. Konsolidacja w naturalny sposób ogranicza więc ilość sprzętu potrzebnego do wykonywania tych samych funkcji biznesowych, co wprost przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej.
Konsolidacja to też krok w kierunku przeniesienia całej infrastruktury IT w jedno dobrze zabezpieczone technologicznie miejsce. Umieszczenie jej w profesjonalnym centrum danych pozwala uzyskać dodatkową optymalizację kosztów, zwłaszcza dzięki zmniejszeniu nakładów kapitałowych.
Przy okazji zmieniając bazę sprzętową z klasycznych serwerów na serwery typu blade, możemy osiągnąć wyższą efektywność wykorzystania energii elektrycznej – nierzadko na poziomie 20%, a czasem nawet 40%.
Przebudowując i konsolidując funkcje storage’u, również można uzyskać istotne oszczędności. Wprowadzenie rozwiązań tieringu w obszarze przechowywania danych umożliwiło efektywniejsze wykorzystywanie dostępnej pamięci masowej. Dane, po które sięga się rzadko, a szybkość dostępu do nich nie jest szczególnie ważna (czyli dane mające niski tzw. heat index), mogą być przechowywane na większych dyskach, których talerze obracają się z niższymi prędkościami obrotowymi. To kolejny element zmniejszający zużycie energii elektrycznej.