Wygoda korzystania z zasobów IT w modelu outsourcingowym (część I)

17.09.2019
Outsourcing infrastruktury IT, Poradniki
Autor: Atman

Jak zapewnić kontrolę nad środowiskiem IT zlokalizowanym w chmurze obliczeniowej przy jednoczesnym zachowaniu wygody korzystania z niego? Wystarczy skorzystać z usług operatora centrum danych, który w otwarty sposób przedstawia zasady ich świadczenia oraz przejrzyście tłumaczy ich zalety i wady.

Decyzja o powierzeniu firmowych zasobów IT – aplikacji, danych oraz związanych z nimi usług – zewnętrznemu operatorowi nie powinna być podejmowana pochopnie. Istnieje szereg kryteriów, których świadomość jest konieczna, aby zwiększyć elastyczność funkcjonowania swojej firmy, ale jednocześnie nie być zmuszonym do kompromisu w kwestiach bezpieczeństwa.

Istnieją cztery rodzaje usług hostingu świadczonych przez niezależnych operatorów: serwery współdzielone, wirtualne serwery prywatne (Virtual Private Server, VPS), serwery dedykowane i chmura obliczeniowa. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami dotyczącymi sposobu uzyskania dostępu do zasobów, kontroli nad nimi, wydajności i bezpieczeństwa. W tym cyklu artykułów przedstawimy wszystkie rodzaje kryteriów, które powinno się wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze tego właściwego dla swojej firmy.

 

Sam zdecyduj o poziomie bezpieczeństwa

Administratorzy środowisk IT najczęściej obawiają się, że korzystając z modelu outsourcingowego, utracą nad nimi kontrolę. Rzeczywiście, w takiej sytuacji za pewne kwestie pełną odpowiedzialność przejmuje usługodawca – musi zagwarantować m.in. ciągłość zasilania sprzętu, klimatyzację i bezpieczeństwo fizyczne obiektu. Natomiast poziom wygody korzystania z usługi i możliwość sprawowania kontroli zależy od rodzaju hostingu:

  • Serwer współdzielony – w tym modelu znajdujące się w udostępnianym serwerze zasoby wykorzystywane są przez wielu klientów. Korzystanie z nich jest bardzo proste, ale użytkownik nie ma nad tym środowiskiem pełnej kontroli. Zdarza się też, że inny klient uruchomi proces, który z powodu nadmiernego zapotrzebowania na moc lub nietypowej charakterystyki pracy aplikacji chwilowo zakłóci pracę pozostałych (ang. noisy neighbour). Administrator ma dostęp tylko do wybranych zasobów (mocy obliczeniowej, pamięci operacyjnej, przestrzeni dyskowej), ale nie może zarządzać nimi z poziomu systemu operacyjnego.
  • Wirtualny serwer prywatny – to pewna odmiana modelu współdzielonego. Także w tym przypadku kilka wirtualnych serwerów korzysta z jednego fizycznego urządzenia, ale administrator zyskuje kontrolę nad systemem operacyjnym. Nadal jednak istnieje ryzyko (chociaż małe), że wydajność takiego serwera będzie zakłócona przez „sąsiadów”.
  • Serwer dedykowany – jedna z najbezpieczniejszych pod kątem ciągłości biznesowej opcji. W tym modelu w centrum danych usługodawcy wdrażany jest sprzęt i oprogramowanie na wyłączność danego klienta. Ma on pełną kontrolę nad konfiguracją sprzętową oraz zainstalowanym systemem operacyjnym i aplikacjami. Dzięki separacji od innych serwerów nie ma ryzyka, że wydajne działanie rozwiązania zostanie zakłócone, ale istnieje też pewne ograniczenie – rozbudowa konfiguracji serwera wiąże się z koniecznością wstrzymania jego pracy, co może oznaczać przerwę w działaniu udostępnianych przez niego usług.
  • Chmura obliczeniowa – pełna elastyczność, kontrola i bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowanej platformie zarządzającej udostępnianej przez usługodawcę użytkownik może samodzielnie i w elastyczny sposób dobierać potrzebne mu zasoby sprzętowe oraz oprogramowanie i rozliczać się za nie w zależności od stopnia lub czasu ich wykorzystania. Z zasobów korzysta w tym samym czasie wielu klientów, ale usługodawca gwarantuje ich wysoką dostępność i oczekiwaną wydajność.

Każdy z tych czterech modeli współpracy z profesjonalnym operatorem centrum danych charakteryzuje się oczywiście różnym poziomem cenowym za wykorzystywane usługi. Wraz ze wzrostem cen rośnie poziom dostępności wynajmowanych rozwiązań IT, elastyczności rozbudowy środowiska i jego bezpieczeństwo. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu należy podjąć biznesową (!) decyzję o tym, jak ważna jest ciągłość pracy systemów, które firma będzie stosować, oraz obsługiwanych przez nie aplikacji. Naturalnie, jeden klient może korzystać z kilku modeli naraz i udostępniać w ten sposób różne rodzaje aplikacji.

 

W kolejnym artykule z tego cyklu wyjaśniamy szczegóły dotyczące dostępności zasobów środowisku chmurowym. Pokażemy też co ma ono wspólnego z… wynajmowaniem mieszkania.