Wraz z rozwojem Thinx IX rośnie liczba portów 100G
Coraz bardziej atrakcyjne treści w punkcie wymiany ruchu Thinx zmuszają jego uczestników do poszerzania portów
Dynamicznie zwiększa się popyt internautów na content dostępny w naszym punkcie wymiany ruchu, dlatego wielu uczestników Thinx decyduje się poszerzyć porty do 10, 40G – niektórzy nawet do 100G. Obecnie 12 firm korzysta w Thinx IX z portów o przepustowości 100 Gb/s, przy czym warto zaznaczyć, że niektórzy uczestnicy nie ograniczają się do jednego, np. Netflix ma 2 × 100G. Rekordzista właśnie uruchamia czwartą „setkę”, jednak nie możemy zdradzić jego nazwy; ogólnie w przygotowaniu znajduje się aż 21 nowych portów 100G w Thinx.
Nie byłoby to możliwe bez stałej pracy nad rozwojem naszego IX-a. W 2020 roku doposażyliśmy infrastrukturę umożliwiającą uruchamianie kolejnych portów n× 100G dla klientów, a także poszerzyliśmy szkielet Thinx IX w kilku istotnych fragmentach.
Najbardziej spektakularną zmianą było podwojenie przepływności kluczowego linku Thinx między węzłami w Centrum Danych Atman Warszawa-2 na Konstruktorskiej a LIM w Alejach Jerozolimskich. Prace zakończyliśmy w grudniu – parę dni przed premierą słynnej gry CyberPunk 2077. Przepustowość 400 Gb/s uzyskana dzięki tej modernizacji od razu okazała się bardzo przydatna, bo w czasie premiery ruch na tej trasie osiągnął poziom 312 Gb/s.
Ogólnie od lipca do końca 2020 roku odnotowaliśmy ponad 50-procentowy wzrost ruchu w Thinx. Poprzez dodanie zasobów lub poszerzenie portów swoje uczestnictwo w Thinx zwiększyły takie firmy, jak Vectra, Allegro, Evio, Toya, Greener, TVP, P4 (Play) i in.
W 2021 roku kontynuujemy rozbudowę szkieletu Thinx IX przede wszystkim pod kątem zwiększenia redundancji i dostępności portów 100G. Naszym celem jest dodatkowe wzmocnienie bezpieczeństwa i zapewnienie naszym klientom jeszcze wyższej dostępności usług, mimo że już teraz oferujemy wysokie SLA na usługi Thinx IX. Intensywnie pracujemy nad włączaniem do naszego punktu kolejnych dostawców interesujących treści.