Cloud Connect

Cloud Connect

Połącz się z chmurą dedykowanym łączem

Zainteresowany ofertą?
Skontaktuj się z nami
Zadaj pytanie

Atman Cloud Connect

Stabilne i bezpieczne połączenie z chmurami publicznymi

Atman Cloud Connect to usługa transmisji danych, która łączy systemy klienta z infrastrukturą dostawcy usług w chmurze publicznej za pomocą bezpiecznego połączenia o wydajności gwarantowanej umową SLA.

Usługa Cloud Connect stanowi uzupełnienie architektury chmury hybrydowej lub rozwiązania multicloud, w sytuacji gdy przesyłanie danych publiczną siecią Internet nie spełnia wymagań co do wydajności lub bezpieczeństwa.

  • Chmura hybrydowa – łączy ideę chmury prywatnej, czyli środowiska odseparowanego i zapewniającego przewidywalność kosztów, z korzyściami wynikającymi ze skalowalności, elastyczności i szybkości wdrożenia – cechami, które charakteryzującą chmurę publiczną.
  • Multicloud, rozwiązanie wielochmurowe – środowisko wykorzystujące w swojej architekturze usługi dwóch lub więcej dostawców chmur publicznych. Celem zastosowania takiej konfiguracji mogą być: zwiększenie możliwości środowiska, optymalizacja kosztów IT lub uniknięcie uzależnienia od jednego dostawcy clouda (tzw. vendor lock‑in).

Za pośrednictwem Atman Cloud Connect możesz uzyskać dedykowany dostęp do zasobów w ponad 150 regionów obliczeniowych największych globalnych dostawców chmury publicznej, takich jak: Amazon, Google, Microsoft, Oracle, IBM, SalesForce, Alibaba Cloud.

Atman Cloud Connect jest odpowiednikiem takich usług dostawców chmur publicznych, jak:

Zalety Atman Cloud Connect

Bezpieczeństwo

Dedykowane łącze oparte na technologii Ethernet, łączące bezpośrednio (z pominięciem sieci publicznych) każdą lokalizację w Polsce z publiczną chmurą obliczeniową

Przepustowość i SLA

Wysoka dostępność łącza i niskie opóźnienia (kilka milisekund) dzięki ogólnopolskiej sieci światłowodowej Atman oraz zagranicznym łączom partnerskim

Niższe koszty użytkowania

Koszty transferu danych przez Atman Cloud Connect ponoszone na rzecz dostawcy chmury publicznej są zdecydowanie niższe niż opłaty za adekwatne łącze do Internetu

Budowa środowisk hybrydowych

Możliwość połączenia lokalnego środowiska (on-prem) z chmurą przy wykorzystaniu adresacji prywatnej; rozwiązanie doskonale uzupełni jedna z naszych usług chmurowych

Redundancja i elastyczność

Rozproszone geograficznie punkty dostępu w niezależnych sieciach. Dostępność połączeń o przepustowościach od 50 Mb/s do 10 Gb/s, a w modelu dedykowanym nawet do 100 Gb/s

Błyskawiczne uruchomienie

Szybka realizacja usługi – nawet poniżej tygodnia, np. przy wybraniu Atman Data Center WAW‑1 lub WAW‑2 na lokalizację swoich zasobów IT

Jak to działa

Wybór chmury

Wskazujesz dostawcę chmury, region docelowy i przepustowość łącza

Konfiguracja

Wraz z partnerem konfigurujemy połączenie od Twojego fizycznego portu do wybranego regionu

Korzystanie

W panelu dostawcy chmury zostajesz powiadomiony, że łącze jest gotowe

Za co i jak zapłacisz

Rozliczasz się z nami tylko za jeden parametr: przepustowość łącza. Wybierasz jeden z dostępnych wariantów przepustowości EVC (Ethernet Virtual Channel) między 50 Mb/s a 10 Gb/s. Każde połączenie oddajemy na dedykowanym VLAN‑ie. 

Zwracamy uwagę, że na Twoje koszty – oprócz abonamentu w Atmanie – składają się również opłaty na rzecz dostawcy chmury: za utrzymanie portu usługi i za faktyczny ruch wychodzący z chmury (tzw. egress).

W oszacowaniu całkowitych kosztów użytkowania (TCO) pomogą Ci ogólnodostępne kalkulatory dostawców chmur globalnych, np. AWS Calculator czy Azure Pricing Calculator.

Elastyczne połączenia chmurowe

Każda z globalnych chmur obliczeniowych posługuje się inną nomenklaturą, ale Atman obsługuje wszystkie możliwe warianty zarówno łączy dedykowanych, jak i hostowanych.

Podstawową różnicą między nimi jest pasmo transmisyjne dopuszczalne przez dostawców chmury. Pasmo dedykowane to na ogół łącza o przepustowości 1, 10 lub 100 Gb/s, a hostowane to zakres między 50 Mb/s a 10 Gb/s.

Innym elementem różnicującym jest lokalizacja. Dla łączy dedykowanych wskazuje się adres konkretnego centrum danych, w którym znajduje się sprzęt aktywny. W przypadku łączy hostowanych określany jest tylko ogólny region obliczeniowy.

W związku z dynamicznym rozwojem i bezpośrednią obecnością w Polsce regionów największych chmur obliczeniowych Atman ma możliwość tworzenia połączeń praktycznie od ręki. Wdrożenie wygląda analogicznie także przy wyborze bliskich regionów europejskich (Frankfurt lub Amsterdam).

Opcje redundancji

Masz do wyboru 3 konfiguracje:

  • Jeden port użytkownika + jedno połączenie z chmurą
    Połączenia (VLAN‑y) odbierasz na jednym porcie, styk z chmurą realizowany jest poprzez jeden port. 
  • Jeden port użytkownika + dwa połączenia poprzez niezależne styki z chmurą
    Połączenia (VLAN‑y) odbierasz na jednym porcie, styk z chmurą realizujemy poprzez dwa georedundantne porty.
  • Dwa porty użytkownika + dwa połączenia poprzez niezależne styki z chmurą
    Połączenia (VLAN‑y) odbierasz na dwóch portach, styk z chmurą realizujemy poprzez dwa georedundantne porty.

Atman Google Connect - specjalny wariant Cloud Connect

Google Cloud Partner badge
Dzięki bezpośredniemu stykowi sieci Atman z siecią Google Cloud oferujemy Atman Google Connect. To usługa transmisji danych typu Cloud Connect, zestawiona między lokalnymi systemami IT klienta a jego zasobami w regionie europe‑central2 (Poland) Google Cloud Platform.

Atman Google Connect umożliwia dedykowany dostęp do zasobów regionu europe‑central2 GCP z dowolnej lokalizacji w Polsce, tj. z każdej firmowej serwerowni on‑premises lub innego komercyjnego data center na terenie naszego kraju. Warunkiem jest możliwość połączenia tej lokalizacji z regionem europe-central2 GCP przy wykorzystaniu ogólnopolskiej światłowodowej sieci transmisyjnej Atman.

Atman Google Connect - jak to działa

Co zapewnia Atman

  • Transmisja w technologii Ethernet na odcinku od zasobów IT klienta do regionu europe‑central2 GCP
  • Gwarantowana przepływność wraz z SLA
  • Redundantne porty pomiędzy siecią Atman a GCP
  • Adresacja prywatna dla połączenia routerów (przydzieloną przez GCP)
  • Numer VLAN-u uzgodniony w trybie roboczym
  • Monitoring łącza (dostępność, wysycenie).

Co leży po stronie klienta

  • Założenie własnego konta na konsoli GCP
  • Wygenerowanie klucza sesyjnego na dedykowanej stronie
  • Zapewnienie routerów po obu stronach łącza celem nawiązania sesji BGP (po stronie GCP jest to zawsze router wirtualny)
  • Rozliczenia za użyte pasmo i zużyte pakiety danych, zgodnie z cennikiem GCP
  • Rozliczenia dotyczące użytych zasobów w GCP (m.in. wirtualny router).

Multicloud - całe IT w różnych chmurach publicznych

Wśród scenariuszy pełnej implementacji publicznej chmury obliczeniowej firmy coraz częściej biorą pod uwagę oparcie środowiska na zasobach nie jednej platformy chmurowej, ale kilku równolegle. Takie podejście daje niebagatelne zalety:

  • Wysoką elastyczność i skalowalność zasobów obliczeniowych
  • Krótki czas potrzebny do uruchomienia potrzebnych zasobów IT
  • Optymalizacja kosztów wynikająca z możliwości dynamicznych zmian dostawcy danej usługi dzięki ciągłemu porównywaniu konkurencyjnych ofert dostawców chmury
  • Brak vendor lock-in, czyli zależności od jednego dostawcy
  • Granularny dobór usług dzięki specjalizacji dopasowanej do konkretnych potrzeb
  • Zminimalizowanie ryzyka braku dostępu do zasobów dzięki korzystaniu z różnych dostawców chmur
  • Łatwiejsza migracja
  • Możliwość wyboru oferty dostosowanej do lokalnego rynku (dowolny region obliczeniowy).

Aby rozwiązanie typu multicloud mogło być realizowane efektywnie i w pełni bezpiecznie, nieodłącznym elementem jego architektury powinna być prywatna łączność telekomunikacyjna między publicznymi chmurami, całkowicie odseparowana od Internetu. Dobrze wyskalowana usługa Atman Cloud Connect zapewnia Ci stabilną i wydajną transmisję punkt – punkt, lecz potrzebujesz jeszcze elementu odpowiedzialnego za wymianę ruchu między chmurami, takiego jak router.


W związku z tym Atman udostępnia Ci wirtualne urządzenie, którego zadaniem jest symetryczne routowanie pakietów wychodzących z jednej chmury obliczeniowej i kierowanych do innej. Router warto odpowiednio wyskalować (najlepiej z zapasem), aby uniknąć wąskich gardeł ograniczających wydajność przesyłanego ruchu, a co za tym idzie obniżających efektywność finalnej aplikacji.

Uruchomienie usługi praktycznie nie podlega ograniczeniom zarówno jeśli chodzi o wybór chmur obliczeniowych, jak i wydajność samego routera (liczoną w Gb/s).

Zainteresowany naszymi usługami?

Wyślij formularz z zapytaniem

    Podstawą prawną przetwarzania podanych przez Ciebie danych jest uzasadniony interes administratora, por. RODO art. 6 ust. 1 lit. (f), polegający na właściwym obsłużeniu zapytania dot. zainteresowania naszymi usługami.
    Administratorem Twoich danych osobowych jest Atman Sp. z o.o. Kliknij w link w celu zapoznania się z Polityką prywatności.